YAYSİS’e yeni kitap/makale başvurularınızı göndermek için https://giris.ayk.gov.tr/yaysis adresinden üye iseniz giriş yapabilir, üye değilseniz üye olarak veya E-Devlet ile giriş yapabilirsiniz. Eski başvuruların değerlendirme süreçleri eski sürüm üzerinden devam edecektir.


Giriş yapacağınız sistem Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunun Bütünleşik Bilgi Sistemi olup tek bir üyelik ile birden fazla sistemi (Yayın Takip Sistemi-YAYSİS, Etkinlik ve Destek Sistemi-EDSİS, Bilimsel Proje Sistemi-PROSİS, Bildiri Yönetim Sistemi-BİLSİS, Araştırmacı Bilgi Sistemi-ABSİS) kullanabilirsiniz. Üye olurken girmiş olduğunuz araştırmacı bilgilerinizin güncel ve detaylı olması önemlidir. Böylece Bütünleşik Bilgi Sistemi’nin bütün projelerinde inceleyici olarak atanabilir veya çeşitli çalışmalara (ısmarlama yayın, etkinlik, çalışma grubu, kurul vb.) davet edilebilirsiniz.

Yayın Takip Sistemi (YAYSİS), Yüksek Kurum bilişim uzmanları tarafından bünyesindeki Atatürk Araştırma Merkezi, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu ve Atatürk Kültür Merkezine, gönderilen kitap ve makale başvuruları ile bu başvuruların değerlendirme süreçlerinin elektronik ortamda yürütülmesi amacıyla geliştirilmiş ve 2015 yılında kullanıma sunulmuştu.


Güncel yazılım teknolojilerine uyum ve daha hızlı hizmet sağlamak amacıyla YAYSİS’in yeni bir sürümü geliştirilmiş olup 23 Nisan 2021 tarihinde kullanıma sunulacaktır. Söz konusu tarihe kadar yeni eser başvurusu alınmayacaktır. Eser başvuru işlemleri, YAYSİS’in yeni sürümünün kullanıma sunulmasıyla birlikte yeniden başlayacaktır. Ancak mevcut sistem, eski başvuruların değerlendirme süreçleri (Yayın Komisyonu ve inceleyici süreçleri) tamamlanana kadar kullanılmaya devam edecektir. Bu başvuruların değerlendirme süreçlerinin tamamlanması akabinde mevcut sistemdeki veriler, yeni sisteme aktarılacaktır.